Berita hangat

Van panel elektrik TQ WULING Porta EV di Malaysia: RM99,800 bertanda anggaran, RM105,800 tidak

Van yang dibeli untuk kerja: pihak rasmi menyebut ruang kargo sehingga 6.5 meter padu, beban 1,165 kg pada varian 300km berbanding 1,105 kg pada varian 400km, dan kos servis kurang daripada RM2,000 selama lima tahun.

Kad muka depan: bahagian atas ialah pandangan tiga suku hadapan jarak dekat sebuah van panel TQ WULING Porta EV berwarna putih di atas latar studio cerah, menghadap ke kiri dengan bahagian belakang terpotong di tepi kanan. Teks: cip bucu bulat di atas gambar berbunyi 'Berita hangat · Malaysia', cip kecil di bawah kiri gambar berbunyi 'Gambar: TQ WULING Malaysia', tajuk besar pada jalur krim di bawah berbunyi 'Dari RM99,800 itu anggaran', satu baris jingga di bawahnya berbunyi 'Atas jalan · pendaftaran komersial syarikat · tanpa insurans', dan jalur gelap di kaki kad berbunyi 'Dari simpang jalan ke seluruh dunia.', 'HiGo Jurnal Simpang Jalan', 'higo.shop'.
Gambar: TQ WULING Malaysia
Semakan terakhir13 Oktober 2026

Siaran akhbar rasmi menulis RM99,800 dengan dua cara: 'Price unveiled from RM99,800' dalam kapsyen gambar, dan 'RM 99,800 (estimated)' dalam jadual harga.

Pada 13 Oktober 2026, TQ WULING melancarkan van panel elektrik All-New Porta EV di Kuala Lumpur. Jadual harga rasmi menyenaraikan varian 300km pada RM99,800 di Semenanjung dan RM102,800 di Malaysia Timur, serta varian 400km berharga RM105,800 dan RM108,800. Siaran akhbar rasmi TQ WULING

Di bawah jadual itu, pihak rasmi menyatakan maksud keempat-empat angka tersebut: harga atas jalan, pendaftaran komersial syarikat, tanpa insurans. Dua harga varian 300km ada satu perkataan tambahan di belakangnya — estimated, iaitu anggaran. Dua harga varian 400km tiada perkataan itu. Jadi dari RM99,800 itu harga anggaran, manakala varian yang tiada tanda itu RM6,000 lebih mahal.

Di dalam bilik pameran, sebuah van panel Porta EV putih menghadap kamera dari depan, lambang Wuling merah di tengah muka hadapan dan 'PORTA EV' pada tempat nombor pendaftaran; orang berdiri di kedua-dua sisi van, empat berbaju kemeja putih di sebelah kiri, manakala di sebelah kanan dua bersut gelap dan dua berbaju kemeja putih, dengan beberapa orang lagi di belakang mereka; di belakang sebelah kiri terdapat papan pameran bercetak 'official launch TQ WULING PORTA EV' bersama van putih yang sama
Majlis pelancaran di Kuala Lumpur pada 13 Oktober 2026. Gambar: TQ WULING Malaysia.Gambar: TQ WULING Malaysia

Apa yang menarik

  • Varian yang tiada tanda estimated itulah yang RM6,000 lebih mahal. Dalam jadual rasmi, dua-dua harga varian 300km bertanda estimated manakala dua-dua harga varian 400km tiada tanda itu. Ada dua set harga, Semenanjung dan Malaysia Timur, dan varian yang sama RM3,000 lebih mahal di Malaysia Timur.
  • Palet standard boleh masuk, dan barang hanya perlu diangkat 595 mm. Angka rasmi menyebut ruang kargo panjang 2,830 mm, lebar 1,680 mm dan tinggi 1,365 mm, iaitu sehingga 6.5 meter padu; bukaan pintu belakang 1,366 mm, cukup untuk palet standard 1,100 × 1,100 mm. Pintu gelangsar ada di kedua-dua sisi dengan bukaan 777 mm, dan pintu belakang jenis barn terbuka 270 darjah. Siaran rasmi menyebut ketinggian punggah yang rendah, 595 mm, mengurangkan kerja memunggah barang setiap hari.
Sebuah Porta EV berbalut jingga di bilik pameran, dirakam dari arah belakang serong sehingga tulisan pada pintu belakang dan sisi badan jelas dibaca; pada pintu belakang tertulis '270°', 'wide-opening', '1,105kg' dan 'max payload (400km variant)', pada sisi badan tertulis 'express' dalam huruf besar dengan 'SPEED. SCALE. sustainability.' dan 'www.tqwuling.my' di bawahnya, dan 'PORTA EV' pada tempat nombor pendaftaran
Pintu belakang terbuka 270 darjah. Tulisan pada badan van itu menyebut had beban 1,105 kg bagi varian 400km; jadual spesifikasi pada halaman model rasmi menyebut 1,165 kg bagi varian 300km. Gambar: TQ WULING Malaysia.Gambar: TQ WULING Malaysia
  • Untuk beban, anda tidak perlu membeli varian yang lebih mahal. Jadual spesifikasi pada halaman model rasmi mencatatkan beban 1,165 kg bagi varian 300km, iaitu 60 kg lebih tinggi daripada 1,105 kg pada varian 400km. Siaran akhbar rasmi hanya menyebut satu angka sahaja — ayatnya 'Up to 1,105 kg maximum payload on the 400km variant' — jadi dua-dua tidak bercanggah; siaran itu cuma memilih satu angka. Halaman model rasmi TQ WULING Porta EV
  • Pengecasan pantas DC dari 30% ke 80%: 20 minit pada varian 400km, 30 minit pada varian 300km. Julat dan bilangan minit ini sama di tiga tempat: jadual dalam siaran akhbar, ruangan pengecasan pada halaman model, dan jadual spesifikasi pada halaman model. Menurut siaran rasmi, pengecasan AC sesuai untuk mengecas semalaman di premis perniagaan, manakala pengecasan pantas DC untuk menambah kuasa pada waktu kerja. Motornya motor silikon karbida (SiC) 75kW dengan tork 180Nm; ada dua pilihan jarak perjalanan taraf CLTC, 300km dan 400km, dan halaman model rasmi mencatatkan kapasiti bateri sehingga 56.2kWh.
  • Kos servis disebut rendah, dan waranti dibahagi tiga. Siaran rasmi menetapkan servis berjadual setiap enam bulan atau 10,000 km, mana yang lebih awal, dan menyebut kos servis kurang daripada RM2,000 selama lima tahun, yang disifatkannya sebagai potensi penjimatan melebihi 65% berbanding van diesel konvensional — tanpa menyebut van diesel yang mana. Khidmat selepas jualan melalui rangkaian Tan Chong Ekspress Auto Servis (TCEAS), dengan 28 pusat servis di seluruh negara yang dilatih untuk menyelenggara kenderaan TQ WULING. Warantinya: kenderaan, 5 tahun atau 120,000 km; motor pacuan, bateri EV dan BMS, 5 tahun atau 200,000 km; sel bateri EV, 6 tahun atau 300,000 km — bagi setiap satu, mana yang lebih awal.
  • Dua ayat tentang bateri ini kenyataan pengeluar sendiri. Siaran rasmi menyebut reka bentuk struktur unitised pelbagai fungsi pada teknologi MAGIC EV Battery menaikkan kekuatan struktur bateri lebih daripada 60% dan boleh mengurangkan kos pembaikan serta penyelenggaraan bateri sehingga 90% sepanjang hayat kenderaan. Ia secara berasingan menyebut teknologi MAGIC Battery digunakan pada lebih tiga juta kenderaan tenaga baharu di seluruh dunia, tanpa laporan kebakaran atau letupan bateri dalam flitnya. Dua-dua ayat itu datang daripada pengeluar, bukan daripada ujian pihak ketiga.

Harga di Malaysia

Angka-angka ini daripada siaran akhbar rasmi TQ WULING bertarikh 13 Oktober 2026. Tiga syarat di bawah jadual itu kena dibaca bersama: harga atas jalan, pendaftaran komersial syarikat, tanpa insurans.

  • Semenanjung Malaysia: varian 300km RM99,800 (bertanda estimated); varian 400km RM105,800 (tiada tanda itu). Jurangnya RM6,000.
  • Malaysia Timur: varian 300km RM102,800 (bertanda estimated); varian 400km RM108,800 (tiada tanda itu). Dua-dua varian RM3,000 lebih mahal daripada di Semenanjung.
  • Untuk siapa empat harga itu, dan atas pendaftaran apa: siaran rasmi menyasarkan van ini kepada pengendali flit besar, syarikat multinasional, penyedia logistik, peniaga runcit, perniagaan perkhidmatan serta perusahaan kecil dan sederhana; jadual rasmi hanya menyenaraikan harga atas jalan yang diberi berdasarkan pendaftaran komersial syarikat, dan tiada harga diberi bagi van yang didaftarkan atas nama individu.
  • Apa yang tidak termasuk dalam empat harga itu: insurans. Siaran akhbar itu tidak menyebut apa-apa tentang cukai jalan, premium insurans atau apa-apa insentif cukai berkaitan EV.
  • Pembiayaan: setakat 13 Oktober 2026, siaran akhbar rasmi dan halaman model rasmi dua-dua tidak menyatakan apa-apa pakej sewa beli; tanya bilik pameran tentang pakej hire purchase.
  • Yuran tempahan: siaran rasmi bertarikh 13 Oktober 2026 menyebut kedua-dua varian boleh ditempah, dengan yuran tempahan RM500 di laman web rasmi, atau pesanan boleh dibuat di mana-mana bilik pameran TQ WULING di seluruh negara.
  • Tiga item early-bird: siaran yang sama bertarikh 13 Oktober 2026 menambah satu pakej early-bird, dan ayat rasminya menyenaraikan tiga item yang diberi secara percuma — pengecas wallbox 7kW bernilai RM3,500, satu pengecas mudah alih tiga pin, dan penyelenggaraan berjadual sehingga 60,000 km atau 3 tahun. Siaran itu tidak menyatakan tarikh tutup bagi tempoh promosi.

Soalan yang paling kerap ditanya

  • Apa bezanya dua varian itu? Jarak perjalanan taraf CLTC ialah 300km atau 400km. Pengecasan pantas DC dari 30% ke 80% mengambil 30 minit pada varian 300km dan 20 minit pada varian 400km; bebannya 1,165 kg pada varian 300km dan 1,105 kg pada varian 400km; tingginya 1,960 mm pada varian 300km dan 1,975 mm pada varian 400km. Panjang kedua-duanya 5,010 mm dan lebarnya 1,800 mm dengan jarak roda 3,050 mm. Di Semenanjung, jurang harganya RM6,000.
  • Sebesar mana bateri varian 300km? Siaran akhbar dan halaman model rasmi hanya mencatatkan satu angka, sehingga 56.2kWh, dan tiada satu pun memberi pecahan kapasiti bagi varian 300km.
  • Berapa lama pengecasan AC? Siaran akhbar dan ruangan pengecasan pada halaman model rasmi dua-dua menyebut 6.75 jam pada varian 400km dan 5.15 jam pada varian 300km; jadual spesifikasi pada halaman model pula menyebut 7 jam dan 5 jam. Julatnya pun tidak sama: siaran akhbar menggunakan julat 20% ke 80%, manakala halaman model menulis 20% ke 100% di dua-dua tempat. Tanya bilik pameran yang mana terpakai sebelum menandatangani apa-apa borang.
  • Bila penghantaran? Siaran akhbar itu tidak menyatakan tarikh penghantaran.
  • Di mana van ini boleh dilihat? Jadual pameran pada halaman model rasmi menyenaraikan dua bilik pameran, TQ WULING Glenmarie dan TQ WULING Jalan Raja Laut, pada 17–18 Oktober 2026; siaran akhbar rasmi menyebut dua hari yang sama. Dua-dua alamatnya ada di bawah, dalam 'Di mana boleh beli'.
  • Boleh beli atas nama peribadi? Keempat-empat harga rasmi ialah harga atas jalan bagi pendaftaran komersial syarikat; siaran akhbar dan jadual harga tidak menyenaraikan harga bagi van yang didaftarkan atas nama individu.

Hanya media yang menyebut: varian mana boleh ditempah

Siaran rasmi menyebut kedua-dua varian boleh ditempah — ayatnya 'Bookings for both Porta EV variants is now open' — dan ia bertarikh 13 Oktober 2026. Yang berikut ini laporan media, bukan kenyataan rasmi:

  • Lowyat.NET menulis bahawa pada waktu laporan itu ditulis, hanya model 400km boleh ditempah di semua bilik pameran yang diberi kuasa. Laman itu bertanya bila model 300km akan ada, dan jawapan jenama itu: sepatutnya sebelum tahun berakhir. Lowyat.NET

Dua kenyataan ini bertentangan. Jadual harga rasmi dan halaman pesanan rasmi dua-dua menyenaraikan dua varian itu. Kalau varian 300km yang dicari, cara paling cepat ialah telefon bilik pameran.

Di mana boleh beli

Yuran tempahan melalui halaman pesanan rasmi; untuk melihat van atau berbincang tentang pembelian flit, pilih cawangan terdekat dari senarai bilik pameran rasmi. Halaman pesanan rasmi TQ WULING · Senarai bilik pameran rasmi TQ WULING

Dua cawangan yang memamerkan van ini pada 17–18 Oktober 2026 ada dalam senarai itu: TQ WULING Jalan Raja Laut di 62–68, Jalan Sultan Azlan Shah, 51200 Kuala Lumpur, dan TQ WULING Glenmarie di 39, Jalan Pelukis U1/36, Temasya Industrial Park, Glenmarie, 40150 Shah Alam. Kuala Lumpur ada dua lagi bilik pameran dalam senarai itu, Melati Utama dan OUG.

Bagi Jalan Raja Laut, senarai itu mencatatkan Store Hours Isnin hingga Jumaat 9:00 hingga 18:00, Sabtu 9:00 hingga 17:00, serta Ahad dan cuti umum 10:00 hingga 17:00 — hujung minggu lebih singkat, bukan tutup. Talian khidmat pelanggan rasmi, 1800-18-8750, lain ceritanya: Operating Hours yang diberi di kaki laman web rasmi ialah Isnin hingga Jumaat, 8:30 hingga 18:00.

Sebelum pergi ke sana, telefon cawangan itu dahulu: tanya sama ada ada unit pameran di bilik pameran itu, sama ada boleh pandu uji, dan dokumen apa yang diperlukan untuk pendaftaran syarikat.

Tempat untuk singgah

Kalau anda memang dalam perjalanan ke sana, empat premis ini terletak dalam lingkungan 350 m dari bilik pameran rasmi TQ WULING Jalan Raja Laut di Kuala Lumpur, penarafan 4.8 atau lebih dengan 300 ulasan atau lebih, dalam senarai peniaga HiGo, setakat 4 September 2026:

Penarafan dan bilangan ulasan ialah data awam Google, seperti yang direkodkan HiGo pada 4 September 2026. Ia bukan kedudukan atau cadangan daripada HiGo.

Sebelum membuat pesanan

  • Kalau bajet dikira berdasarkan varian 400km: RM105,800 di Semenanjung, RM108,800 di Malaysia Timur. Itu harga atas jalan bagi pendaftaran komersial syarikat, tanpa insurans, jadi insurans dikira berasingan.
  • Kalau varian 300km yang lebih murah itu pilihannya: angka rasmi, RM99,800 di Semenanjung dan RM102,800 di Malaysia Timur, bertanda estimated, jadi semak sekali lagi dengan jadual harga yang diberi oleh bilik pameran sebelum menandatangani apa-apa borang.
  • Kalau pakej early-bird itu penting: siaran rasmi bertarikh 13 Oktober 2026 tidak menyatakan tarikh tutup bagi tempoh promosi, jadi tanya bilik pameran sama ada tiga item itu masih ada sebelum membuat pesanan.
  • Kalau perniagaan anda mengangkut palet: ukur palet sendiri dahulu. Angka rasmi menyebut bukaan pintu belakang 1,366 mm, ruang untuk palet standard 1,100 × 1,100 mm, dan ketinggian punggah 595 mm.
  • Kalau had beban memang kritikal: jadual spesifikasi pada halaman model rasmi mencatatkan 1,165 kg bagi varian 300km dan 1,105 kg bagi varian 400km, jadi varian yang lebih murah itu membawa 60 kg lebih.
  • Kalau pengecasan pun perlu dibajet: siaran rasmi menilai pengecas wallbox 7kW dalam pakej itu pada RM3,500, dan tidak menyebut apa-apa tentang kos memasangnya di premis anda.

Dari simpang jalan ke seluruh dunia.

Ada kawan yang mungkin suka? Kongsikan dengan mereka.

X

Lagi daripada Jurnal Simpang Jalan

Semua artikel →